Zadbany taras to wymarzone miejsce do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu bez potrzeby opuszczania domu. Niezależnie od tego, czy planujesz grilla, spotkanie ze znajomymi przy herbacie, czy chcesz przeczytać nową książkę, taras pozwoli zrealizować wszystkie pomysły. Nie należy jednak zapominać o odpowiedniej konserwacji nawierzchni oraz barierek, gdyż wilgoć, temperatury oraz opady atmosferyczne – zwłaszcza deszcz – mogą zamienić uroczy zakątek w miejsce, którego nie będziemy chcieli pokazywać gościom.
Wilgoć jest największym zagrożeniem dla Twojego tarasu. Deszcze pozostawiają po sobie warstwę wody, co prowadzi do tworzenia się zastoisk, zawilgocenia nawierzchni oraz sprzyja rozwojowi pleśni na ścianach domu. Co więcej, woda może doprowadzić także do wypaczenia, odpadania, a nawet pękania płytek w wyniku zmian temperatury. Wszystkie te przypadki sprawiają, że taras będzie wymagał kosztownego remontu i przysporzy więcej trosk, niż radości.
Odpowiednie zabezpieczenie posadzki jest najlepszym i zarazem najmniej kłopotliwym sposobem zadbania o taras. Podczas kładzenia płytek należy zadbać o położenie warstwy hydroizolacyjnej, która uniemożliwi wsiąkanie wody między kafelki. W przypadku tarasu naziemnego koniecznym elementem jest również warstwa odcinająca, mająca na celu eliminację efektu kapilarnego, czyli podciąganiu wilgoci z ziemi. Gdy taras znajduje się nad ogrzewanym pomieszczeniem, należy również zabezpieczyć płytę konstrukcyjną z użyciem materiałów hydroizolacyjnych. Kolejnym ważnym elementem ochrony tarasu jest niewielki spadek – zwykle wynoszący około 1 lub 2% – który pozwala na swobodne odprowadzanie wody i uniemożliwi tworzenie kałuż.
Budowa dachu ponad tarasem oraz dodanie przeszklenia to najbardziej kosztowny sposób na zabezpieczenie przestrzeni przed deszczem. Poprzez zbudowanie ścian taras staje się w praktyce dodatkową przestrzenią mieszkalną i oferuje pełną ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Nawet pozbawiony ścian dach sprawia, że powierzchnia tarasu zyskuje doskonałą zaporę przed opadami. Naturalnie dach powinien być zabezpieczony równie dokładnie co posadzka – w przeciwnym wypadku będzie dochodzić do gromadzenia się wody oraz wspomnianych powyżej uszkodzeń.
Jeżeli zależy nam na dodatkowej ochronie przed warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie nie chcemy zabudować tarasu, warto zastanowić się nad wyborem lekkiego zadaszenia. Parasole, markizy oraz tkaniny namiotowe pozwalają zabezpieczyć taras nie tylko przed deszczem, ale również stanowią zaporę dla słońca oraz wiatru. Dużą zaletą żagli jest możliwość zawieszenia ich w dowolnej konfiguracji, a sama tkanina nie zajmuje wiele miejsca po złożeniu. Markizy z kolei wymagają bardziej złożonego montażu, jednakże ich ogromną zaletą jest szybkość rozkładania oraz dopasowanie długości do potrzeb.