Niektórzy ludzie mają cechy osobowości, które sprawiają, że naturalnie przychodzi im bycie liderem. To jednak nie wystarczy – warto dalej się kształcić po to, by być jak najlepszym szefem czy menadżerem. Poznaj sprawdzone sposoby na rozwijanie kompetencji liderskich – co warto robić?
Każde doświadczenie zawodowe zbliża do tego, by być lepszym liderem. Wbrew pozorom nie chodzi jedynie o doświadczenia z zarządzaniem zespołem. Nawet będąc pracownikiem pracującym na najniższym szczeblu w prostej pracy, można bardzo dużo się nauczyć. Wtedy ktoś będzie naszym przełożonym. Warto obserwować jego pracę – to, jakim jest liderem, jak się wypowiada, jak czujemy się jako pracownik.
Dobry lider jest nie tylko efektywny, ale też lubiany przez ludzi, których reprezentuje. Nie chodzi o bycie najlepszym przyjacielem każdego pracownika, ale o to, by byli nastawieni pozytywnie. Nastawienie wpłynie na ich produktywność.
Nawet konflikty z przełożonymi w pierwszych pracach wpływają na to, jak będzie się zarządzać zespołem w przyszłości. Poza tym, cennymi doświadczeniami są kryzysowe sytuacje zawodowe. Jeśli już kiedyś wybrnęło się z trudnej sytuacji, dodaje to pewności siebie i zwiększa prawdopodobieństwo tego, że jeśli taka sytuacja powtórzy się, będzie zdecydowanie łatwiej. Taką sytuacją mogą być np. problemy finansowe, katastrofy naturalne (pożar, powódź) czy przestępstwa w firmie (kradzieże).
Każde przeczytane czasopismo biznesowe czy książka związana z zarządzaniem to o jeden krok bliżej do bycia lepszym liderem. Warto więc być na czasie i stale zdobywać wiedzę. Można czytać prasę specjalistyczną i być na bieżąco z nowymi publikacjami, które są wydawane przez wydawnictwa.
Słuchanie podcastów to wprawdzie nie literatura, ale inny sposób na poszerzanie wiedzy i dowiadywanie się nowych rzeczy. Jest to opcja dla osób szczególnie zabieganych. Podcastów można słuchać, jadąc samochodem czy pociągiem – to produktywne wykorzystywanie czasu, który i tak musimy spędzić w danym środku transportu.
Dobry lider to osoba ciekawa świata, która nigdy nie przestaje się rozwijać i próbować nowych rzeczy. Wiąże się to często z wychodzeniem z własnej strefy komfortu. Każde nowe doświadczenie praktyczne (np. zmiany w zespole) bądź teoretyczne (np. szkolenie, kurs) pozytywnie wpłynie na rozwój cech lidera i pozwoli na zauważenie własnych błędów z przeszłości. To, co teraz uznaje się za słuszne, może zostać podważone. Warto weryfikować własne zachowania, aby nie okazało się, że stosowane metody są przestarzałe bądź nie przynoszą odpowiedniego skutku w danej sytuacji.
Na bycie dobrym liderem wpływają również sytuacje z przeszłości – nawet z dzieciństwa. Dzieci odważne, stale wychodzące ze strefy komfortu, które musiały wykazać się umiejętnościami zarządzania zespołem (np. przewodniczący w klasie) prawdopodobnie będą świetnymi liderami również w przyszłości, jeśli dalej będą się kształcić i iść w tym kierunku.