Alimenty od dzieci dla rodziców - co warto wiedzieć?
Alimenty od dzieci dla rodziców – co warto wiedzieć?
13 maja 2021
Czy winda zamiast schodów to dobry pomysł?
Czy winda zamiast schodów to dobry pomysł?
4 czerwca 2021
Show all

Poznaj sprawdzone sposoby na rozwijanie kompetencji liderskich

Poznaj sprawdzone sposoby na rozwijanie kompetencji liderskich

Poznaj sprawdzone sposoby na rozwijanie kompetencji liderskich

Niektórzy ludzie mają cechy osobowości, które sprawiają, że naturalnie przychodzi im bycie liderem. To jednak nie wystarczy – warto dalej się kształcić po to, by być jak najlepszym szefem czy menadżerem. Poznaj sprawdzone sposoby na rozwijanie kompetencji liderskich – co warto robić?

Zdobywanie doświadczeń zawodowych

Każde doświadczenie zawodowe zbliża do tego, by być lepszym liderem. Wbrew pozorom nie chodzi jedynie o doświadczenia z zarządzaniem zespołem. Nawet będąc pracownikiem pracującym na najniższym szczeblu w prostej pracy, można bardzo dużo się nauczyć. Wtedy ktoś będzie naszym przełożonym. Warto obserwować jego pracę – to, jakim jest liderem, jak się wypowiada, jak czujemy się jako pracownik. 

Poznaj sprawdzone sposoby na rozwijanie kompetencji liderskich
Poznaj sprawdzone sposoby na rozwijanie kompetencji liderskich

Dobry lider jest nie tylko efektywny, ale też lubiany przez ludzi, których reprezentuje. Nie chodzi o bycie najlepszym przyjacielem każdego pracownika, ale o to, by byli nastawieni pozytywnie. Nastawienie wpłynie na ich produktywność. 

Nawet konflikty z przełożonymi w pierwszych pracach wpływają na to, jak będzie się zarządzać zespołem w przyszłości. Poza tym, cennymi doświadczeniami są kryzysowe sytuacje zawodowe. Jeśli już kiedyś wybrnęło się z trudnej sytuacji, dodaje to pewności siebie i zwiększa prawdopodobieństwo tego, że jeśli taka sytuacja powtórzy się, będzie zdecydowanie łatwiej. Taką sytuacją mogą być np. problemy finansowe, katastrofy naturalne (pożar, powódź) czy przestępstwa w firmie (kradzieże).

Specjalistyczna literatura

Każde przeczytane czasopismo biznesowe czy książka związana z zarządzaniem to o jeden krok bliżej do bycia lepszym liderem. Warto więc być na czasie i stale zdobywać wiedzę. Można czytać prasę specjalistyczną i być na bieżąco z nowymi publikacjami, które są wydawane przez wydawnictwa.

Słuchanie podcastów to wprawdzie nie literatura, ale inny sposób na poszerzanie wiedzy i dowiadywanie się nowych rzeczy. Jest to opcja dla osób szczególnie zabieganych. Podcastów można słuchać, jadąc samochodem czy pociągiem – to produktywne wykorzystywanie czasu, który i tak musimy spędzić w danym środku transportu. 

Wychodzenie poza własną strefę komfortu

Dobry lider to osoba ciekawa świata, która nigdy nie przestaje się rozwijać i próbować nowych rzeczy. Wiąże się to często z wychodzeniem z własnej strefy komfortu. Każde nowe doświadczenie praktyczne (np. zmiany w zespole) bądź teoretyczne (np. szkolenie, kurs) pozytywnie wpłynie na rozwój cech lidera i pozwoli na zauważenie własnych błędów z przeszłości. To, co teraz uznaje się za słuszne, może zostać podważone. Warto weryfikować własne zachowania, aby nie okazało się, że stosowane metody są przestarzałe bądź nie przynoszą odpowiedniego skutku w danej sytuacji. 

Na bycie dobrym liderem wpływają również sytuacje z przeszłości – nawet z dzieciństwa. Dzieci odważne, stale wychodzące ze strefy komfortu, które musiały wykazać się umiejętnościami zarządzania zespołem (np. przewodniczący w klasie) prawdopodobnie będą świetnymi liderami również w przyszłości, jeśli dalej będą się kształcić i iść w tym kierunku.

Dodaj komentarz