Dermabrazja (inaczej głęboki peeling chemiczny) to zabieg ingerujący w zewnętrzne warstwy skóry, mający na celu odbudowanie nowego, gładszego naskórka.
– Zabieg polega na mechanicznym usunięciu powierzchownych warstw naskórka. Ma to na celu wygładzenie powierzchni skóry lub blizny – mówi dr Jacek Jarliński, specjalista chirurgii plastycznej i estetycznej.
Zabieg jest dość drastyczny, gdyż skóra ścierana jest aż do poziomu naczyń krwionośnych, dlatego w zależności od powierzchni skóry jest wykonywany albo w znieczuleniu miejscowym, albo ogólnym.
Jeżeli obawiasz się klasycznej dermabrazji, możesz zdecydować się na bezkrwawy zabieg laserowy, gdzie komputer kontroluje głębokość ścierania. Ten „lifting bez skalpela” najlepiej radzi sobie z. bliznami na twarzy. Jeśli operację laserową przeprowadza się na większych obszarach skóry, np. całej twarzy stosuje się znieczulenie miejscowe bądź narkozę. Dermabrazji laserowej nie poleca się osobom z ciemną karnacją, gdyż ich skóra zawiera więcej barwnika i mogą wystąpić przebarwienia.
– Dermabrazja laserowa (laser skin resurfacing) jest poważniejszym zabiegiem operacyjnym, ale dającym możliwość usuwania większych nierówności. Laserowo w znieczuleniu odparowany jest naskórek i skóra właściwa na żądaną głębokość bez krwawienia i oparzenia z dokładnością 0,2 mm – twierdzi dr Kołtowski z Centrum Terapii Laserowej.
Zabieg dermabrazji jest wskazany dla osób, u których występują:
Przez kilka miesięcy należy unikać promieni słonecznych, gdyż po ich wpływem mogą pociemnieć operowane miejsca. Skórę należy dodatkowo chronić kremami z wysokim filtrem UVA/UVB (30). Dermabrazji klasycznej nie wykonuje się na śluzówkach, powiekach ani wargach.
Zabieg powinno się wykonywać jesienią, zimą i wiosną, gdyż latem od słońca mogą wystąpić przebarwienia.
W zależności od głębokości zmian dermabrazja eliminuje nas z życia na ok. 10-14 dni, dlatego najlepiej zaplanować ją w trakcie urlopu. Dopóki skóra się nie wygoi, przez około 8 dni musimy nosić opatrunek z maści z antybiotykiem lub maskę zastępującą naskórek do czasu wytworzenia własnego.
– Po tym czasie skóra jest już wygojona, zaróżowienie utrzymuje się jednak jeszcze ok. miesiąc – twierdzi Jarliński. Zmiany te możemy jednak tuszować makijażem.
Sukces dermabrazji zależy od indywidualnej zdolności skóry do regeneracji. Naskórek bardzo zniszczony np. w wyniku urazu lub choroby może goić się bardzo wolno, mogą także pozostać przerosłe blizny. Nie wszystkie zmiany dają się usunąć, dlatego efekt nie zawsze jest taki, jak sobie wymarzyliśmy:
– Blizny potrądzikowe czy zmarszczki na pewno ulegną spłaszczeniu, ale nie uda się ich całkowicie zlikwidować, przebarwienia posłoneczne zaś nie zawsze ustępują całkowicie – mówi Jarliński.
Czasem efekt po pierwszym zabiegu jest niewielki i trzeba go powtórzyć.
Zabieg klasyczny kosztuje ok.700 zł (cała twarz), natomiast przykładowy koszt dermabrazji laserowej to ok.5000 zł za cała twarz, 2000 za wargę górną, 3000zł za oba policzki.
Zanim zdecydujemy się na zabieg i wybierzemy gabinet, pamiętajmy, że dobry specjalista powinien przed operacją ocenić stan naszej skóry oraz zebrać wywiad dotyczący zmian skórnych oraz ewentualnych wcześniejszych zabiegów i operacji twarzy itp.
Więcej informacji we wpisie: https://awesometn.com/mikrodermabrazja-diamentowa-w-domu-efekty-cena-przeciwwskazania/