Mikrodermabrazja to specjalistyczny zabieg kosmetologiczny, który, mówiąc najprościej, polega na kontrolowanym ścieraniu naskórka (a konkretnie jej warstwy rogowej), mający na celu złuszczenie, dogłębne oczyszczenie, a w konsekwencji regenerację i odnowę wierzchnich warstw skóry. W zależności od użytej do zabiegu głowicy możemy wyróżnić kilka rodzajów mikrodermabrazji, jednak ze względu na szybkie i spektakularne efekty, w czołówce najczęściej wybieranych są: mikrodermabrazja diamentowa i igłowa.
Mikrodermabrazja diamentowa wykonywana jest za pomocą precyzyjnej głowicy z osadzonymi na jej powierzchni kryształkami syntetycznych lub naturalnych diamentów. Osoba wykonująca zabieg, przed przystąpieniem do pracy i po dokładnym zapoznaniu się z potrzebami skóry, dobiera indywidualnie głębokość i moc, na jakiej będzie działało urządzenie. To rodzaj nowoczesnego i inteligentnego peelingu, który regularnie powtarzany daje wyraźne i trwałe efekty. Sam zabieg nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia i trwa około 20 -30 minut. Po jego zakończeniu na skórę aplikowana jest maska o właściwościach dostosowanych do typu skóry. Do 24 godzin po mikrodermabrazji możliwe jest wystąpienie zaczerwienienia jako efektu ubocznego, które jednak powinno minąć w ciągu kilku dni. W czasie bezpośrednio po zabiegu powinno się unikać narażenia na promienie UV (słońce, solarium), stosować kremy z wysokim filtrem.
Mikrodermabrazja diamentowa będzie świetnym wyborem dla osób borykających się z problemami trądziku i zmian potrądzikowych, z poszarzałą i zmęczoną cerą, rozszerzonymi porami i widocznymi zanieczyszczeniami. Zabieg ten poradzi sobie także z przebarwieniami posłonecznymi, bliznami i rozstępami, a także pierwszymi, drobnymi zmarszczkami. Osoby podatne na tworzenie bliznowców, z aktywnymi i niewyleczonymi zmianami skórnymi, trądzikiem różowatym, naczyniakami jamistymi czy łuszczycą powinny poszukać alternatywnych rozwiązań, ponieważ mikrodermabrazja diamentowa jest w tych przypadkach przeciwwskazana.
Zabieg kosmetologiczny, do którego wykonania używa się głowicy zawierającej drobne igły, za pomocą których pod powierzchnię skóry wtłacza się aktywne preparaty, mające odpowiadać potrzebom pielęgnacyjnym skóry (najczęściej kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy). Wykonywany za pomocą jednorazowego, sterylnego sprzętu daje pewność bezpieczeństwa i bardzo wyraźne, szybkie efekty. Zabieg skierowany jest w szczególności do osób pragnących spowolnić upływ czasu, poszukujących efektywnych, niechirurgicznych rozwiązań przeciwzmarszczkowych. Z powodzeniem może posłużyć jako terapia uzupełniająca w leczeniu zmian skórnych, trądziku, przebarwień, a także bardzo szybko daje efekt młodzieńczej, promiennej i pełnej blasku cery. Pomimo sugestywnej nazwy, sam zabieg nie jest bolesny, ponieważ średnica igieł jest minimalna. Wykonując mikronakłucia skóry, w sposób kontrolowany pobudzamy ją do aktywacji mechanizmów naprawczych i regeneracyjnych, a podawane pod powierzchnię naskórka substancje działają wielokrotnie silniej niż pozostawione na skórze. Dzięki połączeniu mechanizmu mikrouszkodzeń i specjalistycznych produktów kosmetycznych otrzymujemy silną broń w walce z niedoskonałościami skóry. Zabieg należy powtarzać w regularnych odstępach czasowych, aby wypracowany efekt był trwały i satysfakcjonujący.
Przed każdym zabiegiem należy poinformować osobę wykonującą o przebytych i aktywnych chorobach oraz przyjmowanych lekach – przeciwwskazania są identyczne, jak w przypadku mikrodermabrazji diamentowej i należy mieć to na uwadze chcąc uniknąć ewentualnych efektów ubocznych.
Jak wiele zabiegów kosmetycznych, również i mikrodermabrazja doczekała się swojego odpowiednika, który można z powodzeniem wykonać w domu, oszczędzając przy tym pieniądze i czas. Wiele wiodących firm opracowało kompaktowe urządzenia do domowej mikrodermabrazji diamentowej, dostępne w większości sklepów z elektroniką. Rozpiętość cenowa jest duża, a same urządzenia, mimo że działają na podobnej zasadzie, różnią się od siebie dodatkowymi funkcjami i proponowanymi udogodnieniami. Z pewnością jest to inwestycja, która przy regularnym wykonywaniu zabiegów zwróci się dość szybko, jednak trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Każdy zabieg bezdyskusyjnie rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia i przygotowania skóry. Przed pierwszym użyciem, na niewielkiej powierzchni skóry twarzy sprawdźmy, jaki stopień nacisku i złuszczenia najbardziej nam odpowiada. Po zabiegu, tak jak w przypadku wizyty u kosmetyczki, nakładamy maskę i przez kolejne dwa tygodnie stosujemy kremy z filtrem UV oraz unikamy promieniowania słonecznego. Warto pamiętać, żeby zabieg wykonywać regularnie, ale nie przesadnie często, gdyż skóra musi mieć czas na odpowiednią regenerację i odbudowę – tylko wtedy rezultaty będą naprawdę zadawalające.
Warto zainteresować się tą metodą do samodzielnego zastosowania jeśli dysponujecie odpowiednią ilością czasu, samozaparcia i minimum zdolności manualnych – w przeciwnym razie lepiej zdecydować się na regularne wizyty w salonie kosmetycznym.
Ceny usług wahają się dość znacznie w zależności od lokalizacji i renomy salonu kosmetycznego, ale także od wybranego pakietu. Mikrodermabrazję bowiem można wykonywać także na inne części ciała (dekolt, szyja, plecy, ramiona), a ceny wówczas ustalane są indywidualnie przed każdym zabiegiem. Warto uważać na podejrzanie korzystne cenowo oferty i dokładnie dopytać o technikę wykonywania, doświadczenie kosmetyczki i używane kosmetyki.
Ceny w Polsce kształtują się nieco korzystniej niż w innych krajach Europy, gdzie cena zabiegu na twarz rozpoczyna się od 50 – 60 Euro.
Choć zabieg sam w sobie jest bardzo bezpieczny i mało inwazyjny, warto raz jeszcze przypomnieć, że istnieją co do niego pewne przeciwwskazania, a należą do nich między innymi:
Każdorazowo należy poinformować osobę, która będzie przeprowadzała zabieg, o wszystkich znanych nam chorobach i przyjmowanych lekach.
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania mikrodermabrazji i z powodzeniem można ją wykonywać, jednak stosując się ściśle do zasad ochrony przeciwsłonecznej.
Jako że mikrodermabrazja działa jak najlepszy i najdokładniejszy peeling mechaniczny, pierwsze efekty zauważymy już po pierwszej wizycie. Początkowo zaczerwieniona skóra zacznie się złuszczać, a pod nią zauważymy młodzieńczy, zdrowy naskórek, wolny od niedoskonałości i zanieczyszczeń.
Dzięki niesamowitym zdolnościom regeneracyjnym, komórki naszej skóry stale się namnażają, a mikrodermabrazja niejako przyspiesza i intensyfikuje ten proces. Dzięki kontrolowanemu procesowi ścierania skóra jest dogłębnie oczyszczona, wygładzona i ujednolicona. Bardzo szybko zaobserwujemy też znaczną redukcję przebarwień, w szczególności nabytych – posłonecznych, hormonalnych, związanych z wiekiem. Spłyceniu ulegną także niewielkie zmarszczki i nierówności skóry. To zabieg idealny także dla skór poszarzałych, pozbawionych blasku i witalności.
Warto pamiętać, że zabieg ten nie musi się ograniczać wyłącznie do twarzy, bardzo dobre efekty obserwuje się także na placach, w przypadku głębokich zmian potrądzikowych czy na delikatnej skórze dekoltu.
Jak każdy zabieg w kosmetologii – mikrodermabrazja powinna być powtarzana systematycznie, wykonywana na dobrym i sprawdzonym sprzęcie i przy użyciu odpowiednich kosmetyków, gdyż tylko w ten sposób zapewnimy sobie nie tylko długofalowe efekty, ale także bezpieczeństwo. Mając do dyspozycji także kompaktowe urządzenia do samodzielnego wykonywania zabiegu, z powodzeniem można pielęgnować wypracowane rezultaty w domowym zaciszu.