Rośliny zakwitające jako pierwsze na wiosnę cieszą nas najbardziej. Pierwsze oznaki życia po długim okresie zimy w postaci wielobarwnych pąków to jeden z piękniejszych widoków przyrody. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się wczesnowiosenne kwiaty, dlatego warto wiedzieć, które gatunki kwitną najwcześniej, jak o nie dbać i kiedy najlepiej wysadzać kwiaty przedwiośnia.
Wśród gatunków, których kwitnienie zwiastuje wiosnę, znajdziemy głównie rośliny cebulowe. Wiele z nich pojawia się nad powierzchnią gruntu niekiedy nawet pod koniec lutego, większość z nich w marcu. Z tego względu są one przystosowane do zmiennych temperatur, dlatego niestraszne im przymrozki czy opady śniegu. Jedynie, co może zaszkodzić wzrastającym cebulkom tych kwiatów, jest mróz bez pokrywy śnieżnej. Na wypadek takich warunków atmosferycznych warto zabezpieczyć młode rośliny warstwą agrowłókniny lub po prostu okryć je lekko gałązkami świerkowymi.
Naturalnym zjawiskiem jest kwitnienie tych samych odmian kwiatów cebulowych w pewnym odstępstwie czasowym w zależności od regionu Polski. Ze względu na to, że w różnych miejscach naszego kraju występują odmienne strefy klimatyczne, okres wegetacyjny roślin może być dłuższy w rejonie biegunów zimna czy w kotlinach podgórskich.
Rośliny kwitnące bardzo wczesną wiosną to przede wszystkim przebiśniegi, zawilce, hiacynty i narcyzy. Z wielobarwnych kwiatów pojawia się: wrzosiec krwisty, ciemiernik, ranniki, sasanki, krokusy, pierwiosnki gruzińskie czy cebulice syberyjskie. Wszystkie z kwiatów cebulowych możesz sadzić nie tylko na ogrodowych rabatach, ale także w donicach czy pojemnikach balkonowych i tarasowych, jeśli nie masz innej możliwości. Niezależnie od tego, gdzie będą kwitnąć, zachwycą Cię eterycznym zapachem i feerią kolorów, dlatego warto wybrać gatunki roślin, których kolory najbardziej lubimy i stworzyć z nich efektowne kompozycje.
Cebule roślin kwitnących wiosną niezależnie od miesiąca ich wzrostu, należy wyjąć z ziemi wraz z nadejściem lata. Zdecydowana większość z nich to rośliny wieloletnie, które obdarzą Cię pięknymi kwiatostanami rok po roku, pod warunkiem, że będziesz przestrzegał kalendarza ogrodnika. Cebule tych kwiatów sadzimy od września do nadejścia pierwszych przymrozków. Jeśli wysadzasz bulwy w pierwszym roku, z pewnością na opakowaniu znajdziesz dokładne wytyczne dotyczące pory wysadzania każdego gatunku, dlatego można zachować te instrukcje na kolejne lata. Aby zagwarantować kwiatom wczesnowiosennym obfite kwitnięcie, muszą one przezimować w gruncie.
Jeśli wysadzasz dużą liczbę kwiatów na rabaty ogrodowe, praktycznym rozwiązaniem będzie rozpisanie nazw gatunków na etykietach, co ułatwi rozpoznanie miejsca ich zasadzenia na wiosnę. Wiele osób sadzących cebulki decyduje się także na rozwiązanie w postaci koszyczków kwiatowych. Są to ażurowe konstrukcje z plastiku, w których umieszcza się bulwy kwiatowe i w takiej formie umieszcza się w je w ziemi. Dzięki temu rośliny mają stały dostęp do składników odżywczych w glebie, a jednocześnie są skutecznie chronione przed działaniem szkodników.
Po wyjęciu cebulek kwiatów z gruntu, należy dokładnie przejrzeć wszystkie sztuki, aby pozbyć się bulw uszkodzonych, zgnitych lub, na przykład, nadgryzionych. Zdrowe cebulki dokładnie oczyszczamy, a następnie suszymy. Do czasu ich ponownego wysadzenia do gruntu (lub donic) należy je przechować w chłodnym, ciemnym i przewiewnym miejscu.