Doświetlanie roślin doniczkowych. Jak doświetlać rośliny w domu?
Rośliny pokojowe są nadal integralną częścią nowoczesnego wystroju wnętrz. Nowoczesne ogrodnictwo daje ogrodnikom szklarniowym możliwość cieszenia się kwiatami, owocami i warzywami przez cały rok. Ponieważ jednak w zimowe dni światła jest często bardzo mało, nie zawsze można mieć pewność, że rośliny domowe będą dobrze rosły w domach bez sztucznego oświetlenia. Nie oznacza to jednak, że wszystkie formy oświetlenia są odpowiednie dla roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach.
Największym problemem dla roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniach jest niewystarczające oświetlenie i zbyt mała ilość światła słonecznego docierająca do rośliny przez dłuższy czas. Dwa główne czynniki, które mają na to wpływ to silne cienie rzucane przez przeszkody, które blokują dostęp światła słonecznego do rośliny i/lub brak światła wewnętrznego spowodowany nadmiernym naświetleniemna światło słoneczne.
Można rozwiązać ten problem stosując sztuczne oświetlenie do oświetlania roślin doniczkowych rosnących w pomieszczeniach przez cały rok. Metoda ta jest szczególnie skuteczna zimą, kiedy wiele roślin domowych cierpi z powodu niedostatecznej ilości światła lub zbyt silnego bezpośredniego światła słonecznego. Odpowiednia ilość sztucznego światła zapewnia prawidłowy wzrost roślin i umożliwia uprawę kwiatów nawet zimą. Oświetlanie roślin w domu za pomocą lamp LED to prosta metoda, która wspomaga rozwój roślin, dzięki czemu zieleń będzie wyglądać piękniej znacznie dłużej niż dotychczas!
Istnieją dwa główne rodzaje lamp dostępnych do oświetlania roślin domowych:
1) Lampy żarowe (tradycyjne żarówki) wytwarzają światło poprzez ogrzewanie drucianego żarnika. Proces ten zużywa zbyt dużo energii i wytwarza dużo ciepła. Wysoka temperatura może zaszkodzić roślinie, zwłaszcza jeśli jest ona trzymana w bezpośrednim sąsiedztwie lampy, co sprawia, że ten rodzaj oświetlenia jest niebezpieczny dla roślin doniczkowych.
2) Lampy fluorescencyjne wytwarzają oświetlenie poprzez wysyłanie prądu elektrycznego przez gazy obojętne (pary rtęci lub argon), powodując emisję promieni ultrafioletowych, które są widoczne jako światło. Niektóre lampy fluorescencyjne produkują specjalne lampy „roślinne” lub „rolnicze” o zwiększonej jasności widma UV, zaprojektowane specjalnie dla wzrostu roślin. Te same lampy fluorescencyjne występują również w wersji wysokociśnieniowej zaprojektowane specjalnie do wzrostu roślin.
Wysokociśnieniowe lampy rtęciowe emitują więcej światła niż inne rodzaje lamp fluorescencyjnych i dają doskonałe rezultaty, jeśli chodzi o oświetlenie roślin, dzięki rodzajowi widma UV, które wytwarzają. Lampy te wymagają jednak oprawy i ze względu na swoją wrażliwość mogą wydawać się stosunkowo drogie.
Niskociśnieniowe lampy rtęciowe zapewniają dobre możliwości oświetlania roślin doniczkowych, a jednocześnie są mniej kosztowne niż lampy wysokociśnieniowe, ale nadal emitują wystarczającą ilość UVA i UVB, aby wspierać wzrost roślin. Ponadto, niskociśnieniowe lampy rtęciowe są bezpieczniejsze w pobliżu roślin domowych, ponieważ szklana bańka jest znacznie grubsza i bardziej odporna. Te zalety sprawiają, że niskociśnieniowe lampy rtęciowe to świetny wybór, gdy przychodzi czas na zakup kolejnej lampy!
Decydując się na zakup odpowiedniej opcji oświetlenia, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, przy oświetleniu lampami fluorescencyjnymi, rośliny wymagają natężenia światła o wartości co najmniej 150 µmol-m²-s, aby doświadczyć zwiększenia tempa wzrostu. Ponadto, ważne jest, aby liście rośliny doniczkowej nie dotykały żarówki, ponieważ nawet niewielkie ciepło z żarówki może spowodować poparzenie liści. Zwykle nie stanowi to problemu w przypadku mniejszych gatunków, ale może być powodem do niepokoju przy oświetlaniu dużych okazów. Prawdą jest również, że niektóre rodzaje roślin potrzebują bardziej intensywnego oświetlenia niż inne i zależy to od celów uprawy konkretnych roślin w pomieszczeniach przy sztucznym świetle. w przypadku oświetlenia roślin w pomieszczeniach należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważne jest, aby liście rośliny doniczkowej nie dotykały żarówki i aby otrzymywały wystarczającą ilość światła, aby mogły rozwijać się w zimie. Dlatego podczas zakupów lamp najlepiej jest umieścić je w odległości około 30-50 cm od wierzchołka rośliny, aby nie spalić żadnej jej części.
Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy ustawianiu roślin domowych pod sztucznym oświetleniem, jest wentylacja. Upewnijcie się, że nie ustawiacie lamp zbyt blisko ściany lub innej przeszkody, ponieważ wytworzy to nadmiar ciepła, które może się nagromadzić i spowodować uszkodzenie liści lub śmierć bardzo wrażliwych roślin, takich jak paprocie, azalie i inne rośliny
Wiele gatunków roślin może być z powodzeniem uprawianych w pomieszczeniach zamkniętych przy odpowiednim oświetleniu. Aby jednak uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy upewnić się, że każda z roślin domowych otrzymuje wystarczającą ilość światła. Mniejsze rośliny wymagające mniej intensywnego oświetlenia można umieścić na parapecie, ponieważ nie potrzebują one dużo światła i korzystają z naturalnego światła słonecznego wpadającego przez okno. Ponadto, duże rośliny doniczkowe wymagające silniejszego oświetlenia powinny być umieszczone w pewnej odległości od lampy, aby uzyskać maksymalną skuteczność. Odległość ta będzie się różnić w zależności od rodzaju zastosowanych lamp, a nawet od wybranego modelu.