Zdecydowaną zaletą wiosny i lata, oprócz budzących się do życia roślin, owadów, zwierząt jest to, że można przyjemnie powygrzewać się na słońcu. Jeszcze przyjemniejszym uczuciem jest korzystanie z kojącego wieczoru, gdy po upalnym dniu, powietrze nadal jest przyjemnie ciepłe, ale już nie czujemy żaru słońca. Chwila oddechu, relaks, odpoczynek. Okazja do zorganizowania spotkania ze znajomymi i przedłużenie beztroski. Najlepsze spotkania odbywają się w plenerze, a świeże powietrze podsyca apetyt na smakowite piknikowe czy grillowe potrawy. Bardzo dobra wiadomość jest taka, że dzisiejsza technologia pozwala na to, aby cieszyć się tymi doznaniami dłużej. Nawet gdy temperatura zaczyna spadać, możemy z powodzeniem przedłużyć sezon letni. Doskonałym rozwiązaniem są promienniki podczerwieni.
To system oparty o działanie krótkofalowego promieniowania podczerwonego Infra Red. Zaledwie sekundę po włączeniu urządzenia możemy poczuć natychmiastowe ciepło bijące od niego. Mechanizmy grzewcze, które są wyposażone w promienniki podczerwieni sprawiają, że poczucie ciepła w pomieszczeniu ogrzewanym w ten sposób jest zdecydowanie bardziej odczuwalne niż w pozostałych częściach obiektu.
Promienniki podczerwieni, znane jako grzejniki na podczerwień, wysyłają zdrowotne promieniowanie podczerwone. Jest ono bezpieczne dla zdrowia. Promieniowanie nie powoduje ruchu powietrza, dlatego jest dobrym źródłem ciepła dla osób, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Ogrzewanie odbywa się w sposób naturalny, podobny do działania promieni słonecznych.
Promiennik podczerwieni sprawdzi się w wielu sferach. Może być wykorzystany do ogrzania lokali usługowych, mieszkań, biur, budynków wielkogabarytowych, tarasów, a także procesów technologicznych. Promieniowanie Ir-A jest doskonałym narzędziem do skrócenia czasu produkcji. Dodatkową zaletą jest możliwość bezpośrednie ogrzania konkretnego elementu, bez utraty energii na stratę ciepła, które ogrzewa powietrza wokół. Oto kilka konkretnych przykładów wykorzystania promienników :
Nieoczywista funkcja promienników na podczerwień to przyjazność dla środowiska. Do wytworzenia ciepła nie zużywa się żadnego paliwa, co sprawia, że nie emitujemy do atmosfery żadnego dymu, nie powstają pozostałości w postaci zanieczyszczeń jakimi mógłby być popiół czy pył drzewny. To dobra wiadomość dla ludzi dbających o tę sferę życia, ale przede wszystkim dla planety.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów promienników podczerwieni. Różnice to rozmiar, moc i cena promiennika. Jednym z nich są modele stołowe. To niewielkich rozmiarów urządzenia, które mają też niewielką moc. Służą głównie do ogrzania jednoosobowej przestrzeni i małych pomieszczeń. Jest to też najtańsza z dostępnych opcji, jej koszt to około 800-1200 złotych. Wariant o większej mocy to większy promiennik wolnostojący. Różnica polega głównie na mocy(ok. 40% większa) i gabarycie urządzenia, a co za tym idzie oczywiście możliwości. Taki promiennik jest w stanie ogrzać zdecydowanie większą przestrzeń. Cena oscyluje w granicach 1600-2000 złotych. Alternatywą do tych dwóch opcji są panele grzewcze. To promiennik, który zwykle umieszcza się na ścianie lub suficie. Ma formę płaskiego panelu i moc 70 % niż grzejniki stołowe. Wiąże się to ze zdecydowanie wyższym kosztem, mianowicie około 800 złotych.
Podejmując decyzję o kupnie trzeba rozważyć wszystkie możliwości i wybrać tę propozycję, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Promienniki podczerwieni to komfortowy i funkcjonalny sprzęt, który warto mieć w swoim domu. Tradycyjne grzejniki ogrzewają przede wszystkim powietrze, więc zanim poczujemy efekt mija sporo czasu. Promienniki działają natychmiastowo, a co najważniejsze ogrzewają przedmioty obecne w pobliżu. Czynniki zewnętrzne nie mają praktycznie żadnego wpływu na skuteczność grzania. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę to to, aby promiennik nie uległ zawilgoceniu, jeśli używamy go na przykład na tarasie czy w ogrodzie.