Coraz więcej właścicieli i miłośników ogrodów decyduje się na założenie na swojej posesji oczka wodnego bądź innego zbiornika wodnego. Oczko wodne sprawia, iż ogród znacznie zwiększa swą atrakcyjność, a wypoczynek w nim staje się prawdziwym relaksem.
Jeżeli chcemy by zbiornik wodny cieszył nasz wzrok, musimy koniecznie obsadzić go roślinami wodnymi i przybrzeżnymi. Rośliny sprawią, iż oczko wodne będzie bardziej urokliwe, a poza tym przyczynią się do oczyszczenia i utlenienia wody oraz stanowić będą schronienie dla ryb w okresie lęgowym.
Rośliny do oczka wodnego możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza z nich, to rośliny, które będą sadzone w strefie przybrzeżnej oraz druga grupa – strefa wodna.
Rośliny, które sadzimy w tej strefie pomagają oddzielić stały ląd od lustra wody. Dobierając rośliny do obsadzenia oczka wodnego musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim wilgotność podłoża oraz powietrza, a także siłę ich wzrostu.
Pamiętajmy też, iż część roślin powinna zostać posadzona już w lustrze wodnym – tu najlepiej sprawdzi się trzcina pospolita oraz sit rozpierzchły i skupiony. Zarówno trzcina pospolita jak i sit w trakcie swojego wzrostu zużywają duże ilości azotu z podłoża, oczyszczając w ten sposób glebę w bezpośrednim otoczeniu oczka wodnego z tego pierwiastka, dzięki czemu glony, które często pojawiają się w zbiornikach wodnych, nie mają dobrych warunków do nadmiernego rozrostu.
Brzeg oczka wodnego warto natomiast obsadzić niskimi roślinami wieloletnimi. W tej roli z popularnych gatunków doskonale sprawdzą się funkie, niezapominajki błotne, kaczeńce, wiązówki błotne, kosaćce czy pelargonie. Lista roślin, którymi możemy obsadzić brzeg oczka wodnego jest o wiele dłuższa. Rośliny te nie rosną bezpośrednio w wodzie, także sprawdzą tu się tak naprawdę wszystkie gatunki, które lubią wyższą wilgotność powietrza.
Rośliny rosnące w strefie wodnej także najlepiej podzielić na dwie grupy. Pierwsza, to strefa wody głębokiej oraz druga – strefa powierzchniowa.
Strefa wody głębokiej obejmuje rośliny, które sadzimy na głębokości od 30 do 150 cm. Najbardziej znanym gatunkiem jest tu lilia wodna, zwana także grzybieniem. Sadzimy ją od połowy maja, pamiętając, iż nie lubi ona fontann czy wypływów wody, a najlepiej rośnie w spokojnej, nieruchomej wodzie. W oczku wodnym możemy posadzić również grążele, grzybieńczyki, rdestnicę czy moczarkę kanadyjską.
Strefa powierzchniowa pod względem praktycznym jest najłatwiejszą do zagospodarowania. W strefie tej żyją rośliny, których nie musimy osadzać w podłożu. Wystarczy tylko położyć je na tafli wody. Ponadto rośliny pływające w dużym stopniu przyczyniają się do oczyszczania wody. Wytwarzają one duży system korzeniowy poprzez który pobierają składniki pokarmowe wprost z wody, przyczyniając się dzięki temu do poprawy jej czystości. Gatunkiem najłatwiejszym do utrzymania w oczku wodnym będzie pływający hiacynt wodny, tworzący piękne kwiaty oraz mięsiste liście, które w upalne dni zacieniają zbiornik wodny i chronią ryby przed przegrzaniem. Niestety hiacynt wodny nie zimuje w naszych warunkach, a w zbiorniku wodnym możemy go umieścić, gdy temperatura przekroczy 15 stopni. W oczkach wodnych często spotkać można rogatka sztywnego, który nie dość, że oczyszcza wodę, to jest także rośliną natleniającą. Dodatkową zaletą rogatka sztywnego jest to, że bez problemu przezimuje w naszych warunkach w oczku wodnym. Oprócz omówionych dwóch gatunków w strefie powierzchniowej oczka wodnego sprawdzą się także: limnobium gąbczaste, salwinia uszkowata czy azolla karolińska.