Zbuduj dom pasywny w Polsce. Czy warto?
Wymiana budynków energooszczędnych w Polsce to tylko jedna z możliwości poprawy stanu środowiska. Oszczędza to czas i pieniądze na budowie ekologicznego domu. Dla wszystkich budowa nie jest tak droga jak kiedyś, ponieważ istnieje wiele nowych rozwiązań, które ponownie wykorzystują materiały i integrują je w ulepszenia. Czy opłaca się inwestować w nieruchomości w Polsce?
Oznacza to, że dom nie musi samodzielnie wytwarzać żadnej energii i jest zasilany w całości energią odnawialną. Naturalne ogrzewanie pomieszczenia można osiągnąć za pomocą ciepła geotermalnego, światła słonecznego lub ciepła wytwarzanego przez sprzęt AGD i mieszkańców. W ten sposób podgrzewana jest również woda.
Jeśli dom pasywny wykorzystuje do ogrzewania zasoby naturalne, takie jak gaz ziemny lub ropa, może nie odpowiadać kodowi. Aby dom działał tak, jak chcesz i nie kosztuje Cię dużo pieniędzy, wystarczy 8 kWh energii. Dlatego ważne jest, aby Twój dom posiadał funkcje, które zajmują mniej niż ta liczba.
Czy teoretycznie możliwe jest spełnienie standardów budowlanych LEED Platinum i zrobienie tego od razu? Tak, ale musisz być bardzo konkretny w swojej filozofii projektowania i parametrach. Zaleca się staranne planowanie, aby osiągnąć pasywne standardy.
Niedocieplony dom jest podobny do otwartego piekarnika. Czerpie ciepło z zewnątrz i nie ma wystarczającej ilości ciepła do wykorzystania przez mieszkańców.
Co odróżnia domy pasywne od domów tradycyjnych
Pozycja względem orientacji świata i lokalizacji witryny, aby zmaksymalizować procent światła słonecznego
Stosując ten projekt możesz zagwarantować bardzo efektywne wykorzystanie przestrzeni,
Układ pomieszczenia – większość czasu spędzamy w salonie, więc najlepiej by było od strony południowej. Biorąc pod uwagę, że nasza ulubiona strefa gotowania znajduje się od strony północnej i dostęp do innych obszarów, takich jak łazienki, kuchnia itp.
Wysoką izolacyjność termiczną przegród architektonicznych zapewniają często różne materiały, takie jak wełna, styropian, folie paroizolacyjne, taśmy izolacyjne i montażowe
Wysoka izolacyjność termiczna drzwi, okien i innej stolarki pozwalająca na mniej ciepła i więcej światła
Niedrogie źródła energii, takie jak panele słoneczne, biomasa lub gruntowe wymienniki ciepła, aby obniżyć koszty.
Wentylacja – Wysokie stropy, otwarte systemy ułatwiają cyrkulację powietrza, co jest dobre zarówno dla nas, jak i dla obecnej roślinności.
Zużycie energii uzależnione jest od wielkości, nowoczesności i materiałów budynku. Tradycyjne domy mogą być mniejsze, ale zużywają mniej energii. Domy zbudowane z wykorzystaniem technologii pasywnych i/lub energooszczędnych są bardziej nowoczesne, usprawnione i zasobne w zasoby. Tymczasem obecne normy energetyczne pozwalają na budowę domów do 70 kWh/m2/rok. Te energooszczędne domy pomogą Ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Aby spełnić te wymagania, muszą być wyposażone w urządzenia do przetwarzania energii odnawialnej i spełniać wyższe wymagania izolacyjne. Z kolei domy pasywne zużywają nie więcej niż 15 kWh/m2/rok.
Polscy budowniczowie czasami stosują budownictwo pasywne, co nie jest powszechne w Polsce. Jednak wiele początkowych kosztów i ograniczeń finansowych może zniechęcić tych, którzy chcą zbudować taki dom. Oczywiście koszt to tylko jeden aspekt zrównoważonego rozwoju i zawsze należy brać pod uwagę szerszy obraz. Dom ten nie wymaga dużej ilości energii zewnętrznej, a rachunki za prąd są przez nas niskie, dzięki zastosowaniu trwałych materiałów do budowy i utrzymania tradycyjnego domu. Inwestycja ma się zwrócić za 10-15 lat. Należy również wziąć pod uwagę, że dostępność paliw stałych i innych ze źródeł nieodnawialnych z czasem będzie coraz niższa i droższa.
Domy pasywne wykorzystują energię odnawialną i minimalizują koszty produkcji ciepła. Gdy pompa ciepła jest wyłączona, płacimy za energię elektryczną potrzebną do jej uruchomienia tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 4 stopni Celsjusza. Jeśli szukasz energooszczędnego, taniego domu energetycznego, to jest to dla Ciebie! Ten konkretny dom pasywny kosztuje tylko około 300-400 zł rocznie.
Domy pasywne często wykorzystują naturalne materiały, aby stworzyć komfortowe środowisko. Nie wykorzystuje również nieodnawialnego źródła ciepła i kosztuje mniej niż normalny dom. W skrajnych przypadkach dogrzewanie może być opłacalne.
Domy pasywne zyskują na popularności, ponieważ zużywają mniej energii do działania i zapobiegają utracie ciepła z budowanych miast. Stanowią również wartość dodaną dla właścicieli domów, ponieważ zapewniają stałe korzyści.
Rynek domów pasywnych się rozgrzewa. Ich ceny z roku na rok spadają, a zwrot z inwestycji jest jeszcze krótszy niż w przypadku domów o standardowej budowie. Zamykają też dystans do standardowych budynków! Zbudowanie domu pasywnego wiąże się z pewnymi kosztami początkowymi, które będą droższe i mogą z czasem uzyskać lepsze ceny. Jednak biorąc pod uwagę, że zmienne koszty nie zawsze są na Twoją korzyść, przewidzenie przyszłości rynku i tego, co może się wydarzyć, może być trudne.
W Polsce obowiązują surowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, które weszły w życie po latach 80-tych. Technologia energetyczna wykorzystuje również budynki pasywne, jedno z najnowszych osiągnięć w polskim budownictwie. Zakończył się program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który obejmował spłatę części kredytu na ekologiczne budownictwo. Jednak nadal możesz ubiegać się o dotację w ramach programu na wsparcie Twoich instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła czy paneli słonecznych. Po szczegóły będziesz musiał udać się do różnych samorządów. Domy pasywne powstają, gdy nowe domy powstają na terenach, gdzie wzrost taniej energii zapewnia właścicielom znaczne oszczędności. Ponieważ coraz więcej społeczności koncentruje się na tego typu domach, firmy, które je budują, będą miały coraz więcej możliwości czerpania z nich zysków. Zwłaszcza, gdy oszczędzamy na rachunkach i uzyskujemy niezrównany komfort życia.