Jak masaż relaksacyjny wpływa na nasze ciało?
Jak masaż relaksacyjny wpływa na nasze ciało?
5 lipca 2021
Dlaczego warto uczęszczać na siłownię?
Dlaczego warto uczęszczać na siłownię?
5 lipca 2021
Show all

A może w tym roku na żagle?

A może w tym roku na żagle?

A może w tym roku na żagle?

Lato niewątpliwie kojarzy się z wakacjami, słońcem, wodą i odpoczynkiem. Jedni lubią spędzać je leniwie, na przykład wylegując się na plaży, jeszcze inni odnajdują więcej przyjemności w aktywnym spędzaniu czasu. Jeśli należysz do drugiej grupy, ten artykuł może zachęcić się do spróbowania w tym roku czegoś nowego.

Dlaczego czegoś nowego? Odpowiedź jest prosta- jeśli kiedykolwiek próbowałeś żeglarstwa, to najprawdopodobniej już wiesz jakie to przyjemne. Lekki wiatr we włosach, relaksujący chłód pochodzący od otaczającej Cię wody, szum fal. Wszystko to dopełnione towarzystwem niezwykłych ludzi- pomocnych, radosnych, otwartych. Dzięki żeglarstwu masz szansę poznać przyjaciół na całe życie, ale też poznać siebie na nowo. Kto wie? Może dzięki temu letniemu wypadowi na żagle odkryjesz, że to właśnie ta dziedzina sportu jest Twoją ulubioną?

A może w tym roku na żagle?
A może w tym roku na żagle?


Jak zacząć żeglować?

Rozpocząć tę przygodę można w każdym wieku, niezależnie od płci i kondycji fizycznej. Najlepszym przykładem są mazurskie jeziora- znajdziesz tam załogi od młodzieży na rejsach szkoleniowych, przez studentów, osoby w wieku 30-40 lat, aż po emerytów. Niektóre załogi są wyłącznie żeńskie, inne męskie, ale większość jest mieszana. Aby rozpocząć, najlepiej jest rozeznać się w ofertach ośrodków żeglarskich, które organizują rejsy dla początkujących. Po wybraniu najlepszej dla Ciebie oferty wystarczy się zapisać i uiścić wymagane opłaty, aby już wkrótce cieszyć się z rozpoczynającej się przygody życia.

Gdzie jechać na żagle?

Wybierając lokalizację wypadu, musisz rozważyć swoje możliwości finansowe, możliwości dojazdu, oraz długość urlopu czy też wakacji. Poniżej wymieniliśmy kilka przykładów z ich zaletami:

  • Lokalne jezioro– poznasz przedsmak żeglowania, jednak najprawdopodobniej tylko przez kilka godzin dziennie, ponieważ w małych ośrodkach żeglarskich zazwyczaj nie śpi się na miejscu; jedną z zalet może być brak choroby morskiej z racji niedużych fal
  • Morze Bałtyckie– tutaj masz szansę nauczyć się więcej w krótszym czasie, możesz również doświadczyć po raz pierwszy bycia na otwartych wodach bez widocznego lądu; dzięki silniejszemu wiatrowi możesz oswoić się z bujaniem które jest bardzo przyjemne zwłaszcza podczas zasypiania
  • Mazury– liczne jeziora umożliwiają ciągłą żeglugę przez wiele dni, a warunki nie są aż tak trudne; masz szansę wiele się nauczyć również dzięki kontaktom ze społecznością w portach. Nasza polska kraina jezior to idealne miejsce, żeby dobrze opanować zasady żeglugi i znakomicie przyswoić manewry portowe
  • Wyjazdy zagraniczne– wypady na żagle do Chorwacji czy Grecji to piękna przygoda nie tylko ze względu na warunki do pływania, ale także ze względu na piękno krajobrazu i temperaturę wody; polecamy tę możliwość osobom, które oprócz zdobywania nowych umiejętności chciałyby też mieć możliwość zwiedzania.

Co zabrać na żagle?

Jesteśmy pewni, że zapisując się na swoją pierwszą żeglarską przygodę, organizatorzy poinformują Cię o tym, w co dokładnie musisz się zaopatrzyć i jak się spakować. Jeśli chodzi o podstawowe zasady, to najwygodniejszą opcją jest zakup worka żeglarskiego lub miękkiej torby, do której należy spakować najpotrzebniejsze rzeczy. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca, które będzie ona zajmować pod pokładem. Warto również zainwestować wygodne i nieślizgające się buty oraz sztormiak, czyli zestaw nieprzemakalnych ubrań, które mogą przydać się trudnych warunkach pogodowych. Jeśli planujesz dłuższy wyjazd, rękawiczki przeciwko otarciom mogą stać się ratunkiem przed odciskami. Przygotuj się na chłodne noce i gorące dni- koniecznie zabierz ze sobą zestaw ciepłych ubrań, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV oraz okrycie głowy.

Niezależnie od tego jaką formę i lokalizację wypadu wybierzesz, życzymy Ci stopy wody pod kilem!

Autor artykułu
Publikacja powstała przy współpracy ze sklepem internetowym Easy Surf Shop, oferującym m.in. sprzęt do windsurfingu i kitesurfing

Dodaj komentarz