Panele akustyczne (inaczej określane jako „dyfuzory akustyczne”) dadzą Twojemu studiu nagraniowemu lub środowisku odsłuchowemu poczucie przestronności w muzyce, rozwiązując problemy ze zniekształceniami, bez zbytniego tłumienia pomieszczenia. Dyfuzory akustyczne są doskonałym rozwiązaniem do niwelowania zniekształceń, takich jak filtrowanie grzebieniowe i trzepotanie echa, w szczegółach muzycznych, klarowności wokalu i tłumieniu odpowiedzi poprzez rozpraszanie dźwięku. Przeczytaj dalszą część artykuły, aby poznać jedno z najlepszych rozwiązań na rynku – dyfuzory akustyczne Bluetone.
Najczęściej stosowaną praktyką przy wyposażaniu pomieszczenia jest stosowanie pianek akustycznych lub dyfuzorów ze styropianu naklejanych na ścianę. Należy mieć świadomość, że ze względu na swoją gęstość pianka akustyczna i styropian są nieodpowiednie do pochłaniania lub rozpraszania niskich częstotliwości. Mogą jednak osłabiać wysokie częstotliwości, dlatego na pierwszy rzut oka wydają się skuteczne, ponieważ redukują odbicia wysokich częstotliwości. Mimo tego później użytkownik pomieszczenia zdaje sobie sprawę, że wynik jest sprzeczny z jego pierwotnym zamiarem i koncepcją: zwiększone wzmocnienie basu, zniekształcony bas, echo, nie słyszy rzeczywistej ilości i jakości niskich częstotliwości, ale dźwięk pomieszczenia.
W tym momencie doszliśmy do drugiego, najbardziej powszechnego problemu. Pomimo dobrze zainstalowanego sprzętu słyszymy mocne echo, które psuje przyjemność oglądania filmów czy słuchania muzyki. Na tym etapie niektórzy decydują się znaleźć rozwiązanie i zakupić pochłaniacze dźwięku. Jednak osłabienie lub rozproszenie basu nie powiedzie się, jeśli gęstość pochłaniacza/dyfuzora jest nieodpowiednia lub jest on wykonany z niezmierzonego, nieprzetestowanego materiału lub jest umieszczony w niewłaściwym miejscu. Może również zdarzyć się tak, że rozwiązanie jest „zbyt skuteczne”, tj. panele akustyczne pochłaniają fale dźwiękowe, ale niektóre częstotliwości mogą być nadmiernie wytłumione, co ponownie sprawia, że słuchanie muzyki lub oglądanie filmów jest nieprzyjemne. Z przytoczonych powyżej przypadków wynika, że dźwięki trzeba nie tylko pochłaniać, ale i rozpraszać. Aby uzyskać czysty, dynamiczny dźwięk bez echa, niezbędne są odpowiednie dyfuzory akustyczne.
Z pewnością spotkałeś się ze zjawiskiem polegającym na tym, że po umeblowaniu pustego pokoju echo stopniowo słabnie, równolegle z wyposażaniem pokoju. Powodem tego jest fakt, że wyposażenie meblowe działa jak dyfuzory akustyczne. W przypadku dyfuzorów akustycznych możemy obliczyć ich wpływ dyfuzyjny, co daje możliwość precyzyjnego zaplanowania dyfuzji dźwięku. Panele akustyczne mają nieregularne kształty, dzięki czemu mogą odwracać docierające do nich fale dźwiękowe – odbijają fale pod innym kątem niż ściana – i rozpraszają je po pomieszczeniu. Można zauważyć, że dyfuzory akustyczne składają się z jednostek o różnej głębokości. Pomimo swojej nieregularności powierzchnia dyfuzorów jest zaprojektowana w sposób przemyślany: rozpraszają różne częstotliwości w różnych kierunkach. Im gęstszy materiał, z którego są wykonane panele akustyczne, tym niższą częstotliwość mogą one rozproszyć. Dyfuzory akustyczne filtrują skoki częstotliwości, niwelują grzechoczące echo pochodzące z pogłosu wysokich częstotliwości. Na podstawie pomiaru akustycznego, umieszczając je w odpowiednim miejscu, podczas ich użytkowania doświadczymy:
Co prawda sufity, ściany, okna itp. również pełnią funkcję powierzchni odbijających dźwięk, ale ze względu na ich płaską, twardą powierzchnię cała energia dźwięku jest odbijana w tym samym kierunku, skoncentrowana, dzięki czemu dźwięk będzie odbijał się echem i będzie nieprzyjemny. Dyfuzory akustyczne, dzięki swojej nieregularnej powierzchni o różnej głębokości, emitują energię dźwięku na mniejsze części, równomiernie rozprowadzając dźwięki, tworząc w ten sposób bardziej zrównoważoną, przestrzenną akustykę. Dzięki dyfuzorom uzyskuje się jednolite pole dźwiękowe. Po uderzeniu fala dźwiękowa, podobnie jak fala morska, rozpada się na wiele małych odbić, tracąc jednocześnie swoją energię. Prawidłowo zamontowane panele akustyczne pozwalają uzyskać efekt zwiększonej kubatury pomieszczenia. Montowane na ścianach i suficie, stosowane są zarówno w wykonaniu jednoczęściowym, jak i w kilku panelach jednocześnie tworząc jedną powierzchnię akustyczną. Zaprojektowane do rozpraszania różnych częstotliwości, dyfuzory działają wyłącznie na wielu polach, zapewniając pionowe lub poziome wielokrotne odbicie, szczególnie przy zastosowaniu wielu elementów umieszczonych w różnych pozycjach na ścianach bocznych i tylnych lub suficie.
Bluetone produkuje różne typy dyfuzorów akustycznych, w tym dyfuzory akustyczne QRD 1D oraz QRD 2D, które są szeroko stosowane w salach koncertowych, wielofunkcyjnych audytoriach, studiach nagrań, kinach domowych, 2-kanałowych pokoi odsłuchowych i wielu innych wykorzystaniach. Oto różnice między produktami Bluetone a wszystkimi innymi dostępnymi na rynku – wyróżniają się się od innych producentów izolacji akustycznej w 3 głównych obszarach:
Produkty marki Bluetone to coś więcej, niż proste panele akustyczne do samodzielnego montażu, które można znaleźć obecnie na rynku. Wykonane są ręcznie z materiałów najwyższej jakości, które z biegiem czasu nie będą osiadać ani wilgotnieć. W przeciwieństwie do innych firm, które używają niedrogich materiałów, dyfuzory akustyczne Bluetone są wykonane z wysokiej jakości materiału izolacyjnego oraz sklejki z twardego drewna. Do budowy ram wykorzystywane są starannie wyselekcjonowane sklejki liściaste o wysokiej jakości. Różnicą i główną zaletą jest ich stabilność wymiarowa. Skrzyżowane warstwy i wyważona konstrukcja oznaczają, że sklejka z twardego drewna nie kurczy się, nie pęcznieje ani nie wypacza się. Zespół profesjonalnych konstruktorów marki Bluetone wykonuje wszystkie panele akustyczne zgodnie z rygorystycznymi normami, zapewniając najbardziej atrakcyjne, skuteczne i niezawodne produkty. Klienci decydujący się na dyfuzory akustyczne Bluetone są pewni, że otrzymują najlepsze dostępne rozwiązanie na rynku. Podczas produkcji, marce przyświeca jedno, najważniejsze motto: jakość materiałów przekłada się na wysokiej jakości produkty końcowe. Jednocześnie cena paneli akustycznych jest atrakcyjna i przekłada się na masymalną jakość produktów.
Panele akustyczne Bluetone pochłaniają więcej sabin (dźwięku) niż jakikolwiek inny produkt na rynku. Zapewniają tym samym najbardziej opłacalne rozwiązanie (ich cena waha się pomiędzy 300-600 zł za jeden panel), aby dźwięk w każdej przestrzeń wybrzmiał jak najlepiej. Są odpowiednio testowane, aby zapewnić najdokładniejsze informacje na temat wyników, jakich można się spodziewać przy zakupie dyfuzorów Bluetone.
Marka Bluetone w ciągu ostatnich lat była jednym z pionierów szeregu rozwiązań akustycznych, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Począwszy od Dyfuzora Schroedera typu N7 wykorzystywanego do rozpraszania tonów (w zakresach średnim oraz średniowysokim), poprzez Bluetone QRD 2D umożliwiającego rozpraszanie dźwięku w wielu kierunkach, a skończywszy na Bluetone QRD N23, który rozprasza fale dźwiękowych w bardzo szerokim spektrum częstotliwości, Bluetone nieustannie wprowadza innowacje. Te dyfuzory akustyczne zapewniają najlepsze wychwytywanie basów i pochłanianie niskich częstotliwości, a ich cena jest dodatkowym atutem.
Ocena jakości dźwięku jest subiektywną kwestią. Niektórzy ludzie lubią ostre tony wysokie, inni wolą ton basowy lub brzęczący bas. W przypadkach powstawania zniekształceń dźwięku rozwiązaniem nie jest ciągłe kupowanie nowego sprzętu, który uważa się za lepszy i wyższej jakości. Można osiągnąć swój cel, eliminując zniekształcenia istniejące w pomieszczeniu stosując panele akustyczne wysokiej jakości. Bez względu na to, do jakiej grupy należysz – firma Bluetone oferuje kompleksowe rozwiązania akustyczne z dyfuzją dźwięku.