Zalety ćwiczeń fizycznych dla seniorów
Zalety ćwiczeń fizycznych dla seniorów
5 lipca 2021
Klauzule niedozwolone - czym są i jak sobie z nimi radzić?
Klauzule niedozwolone – czym są i jak sobie z nimi radzić?
5 lipca 2021
Show all

Jak pielęgnować rośliny balkonowe?

Jak pielęgnować rośliny balkonowe?

Jak pielęgnować rośliny balkonowe?

Wraz z nadejściem wiosny, zaczynają pojawiać się pomysły aranżacji balkonów, ich wyposażenia i obsadzenia różnorodną roślinnością. Kupuje się wtedy rośliny jednoroczne, byliny, a nie rzadko także krzewy, czy niskie drzewa. Najwięksi pasjonaci urządzają ogródki warzywne, zielne lub małe sady owocowe.

Wszystkie te zabiegi wykonuje się, aby balkon mógł cieszyć gospodarza i gości pełnią barw, niezwykłym zapachem, obfitymi kwiatostanami, a także smakowitymi warzywami i owocami, dojrzewającymi na letnim, ciepłym słońcu. Żeby zielony balkon stał się miejscem dekoracyjnym, w którym spędzanie każdej chwili będzie czystą przyjemnością, należy najpierw odpowiednio o niego zadbać. Dzięki należytej wiedzy i pielęgnacji, rośliny odwdzięczą się swoimi walorami i zdrowiem przez pełnię ich życia.

Jakie działania pielęgnacyjne należy wykonywać?

Najważniejszym aspektem jest dobranie roślinom odpowiedniego stanowiska i gleby. Każdy gatunek ma własne wymagania co do oświetlenia, ilości przepływu powietrza, wielkości doniczki, rozstawy oraz składników pokarmowych znajdujących się w podłożu. Należy upewnić się czy miejsce, które zostało dobrane do kwiatu, nie narazi je na zbyt duże nasłonecznienie, co może prowadzić do jego usychania i spalenia liści albo na cień, który może powodować hamowanie wzrostu i więdnięcie. Zaczynając od tego punktu i precyzyjnego rozplanowania balkonu, każdy następny proces będzie jedynie wzmacniał dekoracyjność i urodzajność roślin.

Następnym i niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Podczas upałów, byliny nawadnia się jedynie wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Należy starannie kontrolować poziom wilgotności gleby i uważać, aby nie przelać niektórych roślin, które mogą nie lubić dużych ilości wody. Stosowana zasada ,,podlewać częściej, ale mniej” przyniesie niesamowite efekty i zapewni korzystne warunki do wzrostu. Tak jak przy doborze stanowiska, tak i tutaj, warto sprawdzić częstotliwość nawadniania danych gatunków, gdyż te wartości mogą być zróżnicowane. Z taką wiedzą nie ma obaw o złą pielęgnację.

Jak pielęgnować rośliny balkonowe?
Jak pielęgnować rośliny balkonowe?

Oczyszczanie roślin z przekwitłych kwiatostanów i uschniętych liści jest następnym zabiegiem, który pozwoli na dostarczanie większej ilości składników odżywczych do zdrowych części roślin, a także zwiększy ich dekoracyjność.

Aby poprawić warunki glebowe, a tym samym zwiększyć walory kwiatów, warto stosować nawozy jedno lub wieloskładnikowe, których dobór zależy od odczynu podłoża, potrzeb danego gatunku oraz pory roku, która w obecnym momencie panuje. Ponadto starannie wybrane i w zalecanych ilościach stosowane odżywki pozwolą na zachwycanie się balkonem przez cały okres wegetacyjny.

Równie ważny jest częsty przegląd sanitarny roślin, aby sprawdzić czy nie pojawiły się na nich choroby infekcyjne, grzybicze czy pasożyty. Jeśli zauważy się niepokojące objawy, należy jak najszybciej odnaleźć ich przyczynę i zakupić odpowiednie preparaty, które pozwolą pozbyć się problemu.

Ostatnim działaniem jest zimowanie, które przeprowadza się przed wystąpieniem pierwszych przymrozków, aż do ich ustąpienia w następnym roku. Wiele roślin na ten czas zapada w okres spoczynku, przez co należy zapewnić im najlepsze do tego warunki. Warto przenieść je wtedy do nie za ciepłych pomieszczeń, aby mogły one w nich przeczekać do rozpoczęcia wiosny. Jest to zabieg, którego nie wymagają wszystkie gatunki, bowiem niektóre mogą przeżyć zimę na balkonie. Są to zazwyczaj grupy roślin, takie jak krzewy iglaste, zimozielone, czy byliny zimujące w gruncie. Tak zaplanowana pielęgnacja pozwoli na cieszenie się z roślin latami.

Odpowiednia pielęgnacja to sposób na piękne rośliny

Dzięki wykonywaniu każdego z tych zabiegów, zdrowy rozwój roślin i cudowne kwitnienie, będzie sprawą oczywistą. Chwila czasu i zapewnienie troski dadzą niesamowite efekty i sprawią, że przebywanie na balkonie stanie się częstsze, niżeli w domu! 

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Dodaj komentarz