Iglaki, jak i inne rośliny po zimie nie wyglądają zachwycająco. Wymagają one troskliwej opieki, aby odżyć po mroźnym i wymagającym dla nich okresie. Zauważalne jest to, że pędy straciły soczysty zielony kolor, a niektóre nawet uschły. W tym artykule podpowiemy jak zająć się naszymi iglakami, aby odzyskały piękny wygląd.
Wielu osobom pielęgnacja iglaków kojarzy się głównie z przycinaniem uschniętych gałązek oraz nawożeniem roślin wczesną wiosną. Wymienione zabiegi są ważne, lecz możemy poczekać z nimi do kwietnia lub maja. W okresie przedwiośnia warto wykonać opryski naszym iglakom substancjami ekologicznymi przeciwdziałającymi szkodnikom i brązowieniu igieł. Najlepiej wykonać je w okresie, kiedy zrobi się cieplej, ale roślina jest jeszcze w stanie hibernacji (pierwsza połowa marca). Właśnie wtedy szkodniki, które zimowały w pędach iglaków budzą się do życia i zaczynają żerowanie. Preparaty ekologiczne do oprysków są wykonane na bazie oleju, który oblepia ciała insektów powodując ich duszenie.
W kwietniu lub maju polecamy przyciąć nasze iglaki. Co ważne, niektóre przyrosty drzewka iglaste puszczają dopiero w maju i dopiero wtedy będziemy mogli ocenić, które z nich obumarły i warto przyciąć. Zalecamy zatem nie spieszyć się z tym zbytnio, aby dobrze wykonać cały proces. Wiosennemu podcinaniu iglaków poddajemy pędy uszkodzone przez mróz, nadłamane lub obumarłe gałęzie. Wykonujemy też cięcia kosmetyczne mające na celu uformowanie gałęzi. Warto skrócić pędy, które nadmiernie się rozrosły i zasłaniają dostęp do światła innym roślinom.
Trochę inaczej wykonuje się wiosenne cięcie żywopłotów iglastych. Polega ono na wyrównaniu wysokości roślin, usunięciu wyłamanych lub wystających gałęzi. U młodych roślin należy przyciąć wierzchołki. Zabieg ten spowoduje, że zgęstnieją nam dolne partie żywopłotu.
W kwietniu również warto podrzucić nawóz naszym iglakom. Do tego celu możemy użyć wieloskładnikowego nawozu o spowolnionym działaniu. Używa się go tylko raz na sezon, gdyż uwalnia on swoje składniki przez około trzy miesiące. Można też użyć nawozu granulowanego. Ten zaś podsypujemy raz w miesiącu (kwiecień, maj, czerwiec). Nawożenie kończymy z początkiem lipca, a ma to na celu nie pobudzanie ich do dalszego wzrostu, gdyż skomplikowałoby to przygotowanie roślin do zimy.
Przy wyborze nawozu do drzew iglastych warto pamiętać, że rośliny te lubią gleby kwaśne. Z tego powodu polecamy stosować głównie nawozy przeznaczone dla tych roślin. Iglaki są roślinami, które radzą sobie doskonale w glebach lekkich i ubogich to znaczy mocno zapiaszczonych. Dla przykładu jałowce i sosny nie wymagają częstego nawożenia. Do iglaków niewymagających intensywnego nawożenia należą odmiany karłowate i wolno rosnące. Przesadzenie z nawożeniem doprowadzi do tego, że nasze iglaki będą łatwiej przemarzać. Dodatkowo, odmiany charakteryzujące się niskim wzrostem stracą swój wygląd i charakter.
Jeżeli mamy problem z brązowieniem igieł naszych roślin to warto zastosować nawozy, które posiadają w swoim składzie magnez oraz inne mikroelementy.
Prawidłowo wykonana wczesnowiosenna pielęgnacja sprawi, że nasze iglaki zaczną wkrótce intensywny wzrost, nabiorą kolorów i wyraźnie odżyją po trudnym dla nich okresie zimowym. Na rynku dostępnych jest wiele typów nawozów, które należycie dobrane sprawią, że będziemy cieszyć oko naszymi drzewkami iglastymi. Warto pamiętać o właściwym podcięciu roślin w taki sposób, by nie spowodować jej choroby, a pomóc w ich zagęszczeniu, co sprawi, że będą ładnie wyglądać.