Gotówka a może karta walutowa - co lepiej sprawdzi się w podróży za granicę?
Gotówka a może karta walutowa – co lepiej sprawdzi się w podróży za granicę?
14 czerwca 2021
Zalety ćwiczeń fizycznych dla seniorów
Zalety ćwiczeń fizycznych dla seniorów
5 lipca 2021
Show all

Uprawa i pielęgnacja piwonii – co warto wiedzieć?

Uprawa i pielęgnacja piwonii - co warto wiedzieć?

Uprawa i pielęgnacja piwonii - co warto wiedzieć?

Piwonie (peonie) są często nazywane “kwiatami naszych babć” , ponieważ praktycznie w każdym dawnym ogródku można je było podziwiać. Są to rośliny wielosezonowe, które przybyły do Europy z Chin w XVI wieku. Do dzisiaj w Chinach cieszą się popularnością oraz są symbolem szczęścia, pomyślności i dostatku. Jak je sadzić, uprawiać i pielęgnować, by były zdrowe i cieszyły oko przez wiele lat?

Sadzenie piwonii

Na samym początku wykopujemy dołek. Warto wyłożyć nawozem, np. obornikiem lub kompostem, aby wzbogacić go o ważne składniki pokarmowe, które są niezbędne dla dość dużych wymagań piwonii.

By zakwitły ważna jest głębokość na jakiej je zasadzimy – pąki powinny znaleźć się 3-5 cm pod ziemią. Nie zakwitną, jeśli zasadzimy je za głęboko. Od razu po posadzeniu należy je podlać.

Uprawa i pielęgnacja piwonii - co warto wiedzieć?
Uprawa i pielęgnacja piwonii – co warto wiedzieć?

Optymalnym czasem na sadzenie piwonii jest przełom września i listopada oraz okres od marca do maja. Również w okresie zimowym możemy zasadzić je do doniczki, podlać i odstawić do piwnicy lub innego nieogrzewanego pomieszczenia. Na wiosnę, po ukorzenieniu, sadzimy do gruntu.

Uprawa i pielęgnacja piwonii

Piwonia jest kwiatem nieco wymagającym, dlatego musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim piwonia jest byliną, więc może wiele lat rosnąć w tym samym miejscu i nie lubi przesadzania. 

O czym jeszcze warto pamiętać przy uprawie:

  • Najlepiej wybrać ciepłe i słoneczne miejsce uprawy – ma to ogromny wpływ na ilość kwiatów i ich jakość. W zacienionych miejscach będzie ich mniej oraz będą słabsze.
  • Mimo, że są to rośliny odporne na chłód, jednak w pierwszych latach warto zimą zabezpieczyć je ściółką.
  • Należy je regularnie podlewać, ponieważ źle znoszą przesuszanie.
  • Nie lubią gleb zbyt ciężkich i podmokłych, gdyż na nich chorują i gniją. Uwielbiają glebę średnio kwaśną (pH 5-6), żyzną i dobrze przepuszczalną.
  • Nie powinniśmy sadzić ich w miejscach, gdzie będą miały konkurencję w dostępie do składników pokarmowych pobieranych z ziemi, czyli przy bardziej wymagających roślinach. 

Rozmnażanie piwonii

By rozmnożyć piwonie, dzieli się karpę korzeniową. Odbudowa karpy trwa kilka lat, więc nie należy robić tego często i z roślinami młodszymi niż 6 lat. Najlepszym czasem na dzielenie piwonii jest połowa sierpnia, ewentualnie początek września.

Korzenie piwonii łatwo połamać podczas wyciągania, dlatego musimy zrobić to delikatnie. Najlepiej lekko okopać, dopiero później wyciągnąć i delikatnie usunąć ziemię. Taką karpę możemy podzielić na kilka części, tak by każda sadzonka miała więcej niż 3 pąki. Dzięki temu będzie szybciej i lepiej rosnąć.

Choroba grzybowa piwonii

Podczas mokrej, zimnej pogody piwonie może zaatakować szara pleśń. Jest to choroba grzybowa, która może doprowadzić do braku pąków kwiatowych, a także zniszczyć liście. 

Objawy szarej pleśni to między innymi: zasychanie pąków kwiatowych, zbrązowienie blaszek liściowych, brunatne plamy pojawiające się u podstawy młodych pędów.

Jak się uchronić przed pleśnią? Musimy koniecznie usunąć wszystkie chore części i opryskać całą roślinę preparatem grzybobójczym. By zapobiegać na przyszłość chorobie grzybiczej warto znacznie skracać pędy piwonii zimą, a latem regularnie opryskiwać roślinę.

Podsumowanie

Piwonia to piękne i urocze kwiaty, znane i uprawiane w Chinach już ponad tysiąc lat. Cenione nie tylko ze względu na dekoracyjny charakter, lecz także lecznicze właściwości.

Po posadzeniu piwonii koniecznie musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rośliny te powoli się przyjmują i mogą zakwitnąć dopiero po 2-3 latach. Warto jednak zaczekać, a później cieszyć się ich pięknem przez wiele lat.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Dodaj komentarz