Osoby starsze borykające się w różny sposób z wieloma chorobami i dolegliwościami, potrzebują na co dzień odpowiedniej porcji ćwiczeń dobranych prawidłowo do ich kondycji i zapotrzebowania na ruch. Może to być np. gimnastyka na świeżym powietrzu pod okiem profesjonalnego trenera lub specjalistyczne ćwiczenia fizyczne w sali z fachowym sprzętem, przeznaczonym do urozmaiconych zajęć ruchowych dla osób starszych.
Ciało ludzkie, z wiekiem traci pewne zdolności ruchowe i jest nieco mniej wytrzymałe, co jednak nie znaczy, że należy zupełnie zrezygnować z wszelkich przejawów fizycznej aktywności. O swoją kondycję seniorzy powinni dbać w każdym wieku. Najlepiej przy pomocy fizjoterapeuty, rehabilitanta lub trenera. Osoby starsze dbające o swoją aktywność fizyczną, zachowują pozytywne samopoczucie, a ich ciało staje się bardziej elastyczne i w znacznej mierze odporne na przedwczesne procesy starzenia. Specjalista zajmujący się treningami dla osób starszych może nam wskazać łatwe i przyjemne ćwiczenia, które z pewnością przypadną do gustu osobom w podeszłym wieku. Ich trudność i częstotliwość nie musi być na początku oszałamiająca, ale z czasem sami zobaczymy, że to istotny element w funkcjonowaniu osób starszych, zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym.
Ćwiczenia ruchowe dla seniorów mogą poprawiać sprawność ich układu krążeniowego i oddechowego. Ruch oznacza również codzienne zaangażowanie w życiu społecznym, a to wpływa na poprawę psychicznego nastroju. Należy także pamiętać o tym, że ruch powinien iść w parze ze zdrowym odżywianiem i zachowaniem systematyczności. Szeroko rozumiane zajęcia ruchowe wpisują się również w tzw. intensyfikację działań leczniczo-profilaktycznych oraz rehabilitacyjnych.
Codzienne skłony, przysiady, spacery oraz innego rodzaju ćwiczenia pod okiem fachowca lub wykonywane za zgodą lekarza – w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu osoby w podeszłym wieku. Dzięki nim seniorzy zachowują na dłużej dobrą koordynację ruchową, są bardziej samodzielni i mogą w dużej mierze uniknąć złamań będącym następstwem zachwiania lub utraty równowagi. Ćwiczenia fizyczne są formą przyjemnej rekreacji, dzięki który możemy aktywizować mięśnie nóg, rąk i jednocześnie wspomagać prawidłowe dotlenienie całego organizmu. Zajęcia ruchowe u osób starszych trzeba jednak na bieżąco monitorować i sprawdzać, czy są właściwie wykonywane i nie przeciążają niektórych partii ciała, takich jak kolana, czy biodra.
Dzięki gimnastyce i spacerom możemy zapobiegać w dużej mierze chorobie wieńcowej, nadciśnieniu, cukrzycy, osteoporozie oraz otyłości. Zalet ćwiczeń fizycznych dla seniorów jest naprawdę wiele. Wad natomiast może nie być wcale, pod warunkiem, że zajęcia będą prowadzone w sposób zróżnicowany, odpowiednio dobrany do wieku i stanu zdrowia oraz co najważniejsze – będą dostosowane do potrzeb i możliwości seniora. Pamiętajmy również, że prawidłowo skomponowany wysiłek fizyczny odgrywa znaczącą rolę w postrzeganiu jakości własnego życia. To także swoista forma relaksu i odpoczynku psychicznego.
Podczas ćwiczeń, zarówno w grupie jak i we własnym pokoju – osoby starsze mają szansę choć na chwilę zapomnieć o problemach, chorobach i dolegliwościach związanych z podeszłym wiekiem, i mogą skupić się na własnym samorozwoju, pokonywaniu barier i satysfakcji z wykonywanej pracy fizycznej. To bezcenne wartości, które warto pielęgnować w podeszłym wieku, będąc jednocześnie wzorem dla innych seniorów, którzy nie są jeszcze przekonani do podjęcia regularnej aktywności fizycznej.