Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna strzec wszystkich terminów jak oka w głowie. W gąszczu przepisów można łatwo się zgubić, a uchybienie któremukolwiek z nich może być bolesne w skutkach. Dlatego zdecydowanie zaleca się pamiętanie o wszystkich terminach, które mają znaczenie dla przedsiębiorcy.
Do 7. dnia każdego miesiąca rozliczyć się muszą podatnicy, którzy jako formę opodatkowania wybrali kartę podatkową. Jest ona przeznaczona jedynie dla osób wykonujących wybrane rodzaje działalności gospodarczej, na przykład niewielki lokal gastronomiczny lub usługi krawieckie. Do 7. dnia każdego miesiąca wpłaca się zaliczki, które można pomniejszyć o znaczną część składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Przedsiębiorcy, którzy nie zdecydowali się na zatrudnienie pracowników, zobowiązani są do 10. dnia każdego miesiąca uiszczać należne składki na ubezpieczenia społeczne za miesiąc poprzedni. W przypadku, gdy dana osoba dopiero otworzyła własną działalność gospodarczą, musi w tym samym terminie złożyć deklarację ZUS DRA. Określa ona wysokość należnych składek na ubezpieczenia społeczne. Z kolei przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej jednego pracownika uiszczają składki za siebie oraz za nich do 15. dnia każdego miesiąca.
Osoby opodatkowane na zasadach ogólnych mają możliwość wyboru miesięcznej lub kwartalnej zaliczki na podatek dochodowy. Uiszczane są odpowiednio do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, za który są należne. Także osoby, które wybrały opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych, muszą w tym terminie wpłacić zaliczki na podatek.
Dla czynnych płatników VAT duże znaczenie ma także inny termin. Do 25. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu lub kwartale, który jest rozliczany, należy wnieść zaliczki. W tym samym terminie niezbędne jest również wniesienie do właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego formularza VAT-R. Ponadto do tego dnia zaliczki są uiszczane przez osoby rozliczające VAT UE.
Ponadto od 1 stycznia 2018 roku każdy podatnik VAT, bez względu na wysokość osiąganych dochodów, zobowiązany jest do 25. dnia każdego miesiąca kalendarzowego wysyłać plik JPK_VAT do Ministerstwa Finansów. Dane te są następnie przekazywane do Urzędu Skarbowego. Inne pliki, które są sporządzane przez przedsiębiorców w ramach JPK, podlegają wysyłce jedynie na wyraźne żądanie organu podatkowego.